Półki ścienne – pomysłowe i funkcjonalne

Właściciele mieszkań o małym metrażu wiedzą, ważne jest zagospodarowanie takiej przestrzeni. Niekiedy jednak trudno pogodzić funkcjonalność z eleganckim, estetycznym wyglądem mieszkania. Wspaniałą alternatywą, która łączy w sobie zarówno ergonomię i efektywność jest wykorzystanie półek ściennych, ponieważ są sposobem przechowywania przedmiotów, ale także pomagają wyeksponować to, co się na nich znajduje. Niekiedy stanowią samodzielną ozdobę, dzięki pomysłowym kształtom i kolorom.

Półki ścienne sprawdzają się właściwie w każdym pomieszczeniu, pomagają utrzymać porządek, dbałość o nie ogranicza się jedynie do przetarcia kurzu od czasu do czasu. Sprawdzają się szczególnie w salonie czy przedpokoju. Kolekcja filmów, książek pamiątkowe zdjęcia będą się pięknie eksponować w towarzystwie półki. W korytarzu, warto zamontować typowo funkcjonalne półki, na których można przechowywać klucze oraz inne podobne elementy. Półki wiszące w kuchni pomagają w przygotowaniu posiłków, można ułożyć na nich książki kucharskie, niezbędne przyprawy lub jeśli chcemy odświeżyć wizerunek kuchni, ustawić na nich aromatyczne zioła w ozdobnych, glinianych doniczkach, tym samy przywołamy śródziemnomorski klimat. Jeśli zdecydujemy się na montaż półek w łazience należy pamiętać, że mają one być przede wszystkim funkcjonalne. Szczególnie przydatne są w małych łazienkach, w których nie ma miejsca na duże, zabudowane szafy. Można na nich ułożyć ręczniki, stworzyć romantyczny klimat ustawiając zapachowe świece, a półka zamontowana pod lustrem, może służyć jako gustowna toaletka. Głównym materiałem z którego wykonywane są półki jest oczywiście drewno, ta opcja jest idealna do salonu, przechowywania książek czy filmów. Jednak tego typu meble uzupełniające są kosztowne. Tańszą alternatywą są półki wykonane z wszelkiego rodzaju płyt a także szkła. Ten ostatni surowiec wspaniale komponuje się z ledowym oświetleniem, optycznie powiększając pomieszczenie, taki rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w łazience. Sam kształt półek zależny jest od indywidualnych wymagań i wyobrażeń. Jednak jeśli pomieszczenie charakteryzuje bogate wnętrze, należy wybrać drewnianą półkę o nieskomplikowanym kształcie.

Taki zabieg, jedynie podkreśli klasę pomieszczenia, nie burząc panującej harmonii. Na nieregularny kształt, warto zdecydować się wtedy, gdy posiadamy minimalistyczne wnętrze, w tym wypadku figlarne półki nadadzą wnętrzu odrobinę ekstrawagancji, szczególnie że, na rynków dostępnych jest ogrom kształtów: od roślin, figur geometrycznych przez litery aż do całych wyrazów. Jak widać półki ścienne, stanowią samoistną ozdobę dostosowaną do wystroju, mnogość kolorów, wzorów ułatwia wybór takiej która będzie zgodna z naszymi wymaganiami, jednocześnie będzie pomocna w zaoszczędzeniu cennego miejsca w małym metrażu.