Półki ścienne

Współcześnie nie każdy może sobie pozwolić na ogromny metraż, jednak każdy może zagospodarować nawet małą przestrzeń w taki sposób by nie tylko była piękna, ale także funkcjonalna. Wspaniałym rozwiązaniem jest wykorzystanie półek ściennym, bo nie dość, że pozwolą na zaoszczędzenie tak cennej przestrzeni, to także poprzez umieszczenie na nich książek, kwiatów czy designerskich ozdób, dodamy mieszkaniu charakterystycznego wyrazu.

A więc półki ścienne są zwieńczeniem każdej domowej aranżacji. Na rynków dostępnych jest wiele wersji półek. Od tradycyjnych, drewnianych o regularnych kształtach do tych w białych, czarnych czy też neonowych kolorach w abstrakcyjnej formie, zaprojektowane tak, by z łatwością wkomponować się w styl mieszkania. Kolejną zaletą półek jest uniwersalizm, co oznacza, że taką półkę można zainstalować zarówno w salonie, korytarzu a nawet w łazience, a więc niewątpliwie ułatwią przechowywanie wszelkiego rodzaju drobiazgów nie zajmując przy tym wiele miejsca. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by półka nie była zbyt głęboka, ponieważ możemy osiągnąć efekt inny od zamierzonego. Mianowicie, optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Dodatkowo by optycznie zwiększyć pokój, warto wybrać półkę z jasnych materiałów. Tego typu półki nie są wyłącznie przeznaczone do zamkniętych pomieszczeń, idealnie sprawdzą się na małym balkonie jako miejsce przeznaczone na kwiaty, drobny sprzęt ogrodniczy. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej by półki miały prostą formę, nie przykuwała uwagi. ponieważ celem takiego mebla ma być wyeksponowanie przedmiotów takich jak ramki ze zdjęciami czy książek z ozdobnymi grzbietami. Współczesne aranżacje cechuje minimalizm, zgodnie z tą zasadą warto zainwestować w półki wnękowe z wbudowanym białym oświetleniem. Z stylem industrialnym wspaniale harmonizują się ciężkie masywne, metalurgiczne półki, ich loftowy charakter nie dość, że wzbogaci pomieszczenie, to dodatkowo będzie bardzo praktyczny. Jak widać dobór tego typu wyposażenia zależny jest od upodobań, gustu i wykończenia mieszkania. Dla osób o romantycznym usposobieniu, proponuje się półki z białego drewna, na których pięknie eksponować się będą reprodukcje dzieł sztuki, dekoracyjne szkatułki zaś półki z lakierowanego drewna, wspaniale będą współgrać z wnętrzem stylu retro. Półki ścienne są fajną alternatywą dla stworzenia prowizorycznego placu zabaw dla domowego pupila jakim jest kot. Półeczki mogą służyć zarówno jako tor wspinaczkowy ulubieńca, jak i przytulne legowisko. Kolejną zaletą półek ściennych jest łatwy montaż. Należy pamiętać o solidnym przymocowaniu półek o dużym obciążeniu. Do mocowania takich półek wykorzystuje się wysokojakościowe wsporniki lub niewidocznych elementów jak kołki. Niestety, półek o dużym obciążeniu nie montuje się na ściankach działowych, bowiem może zdarzyć się tak, że nie wytrzymają obciążenia. Inna sytuacja jest w przypadku betonowych ścian, które są w stanie utrzymać nawet masywny regał z książkami.

Jednak w tym przypadku, przyda się pomoc ze strony fachowca, który pomoże zdiagnozować, czy w tej konkretnej ścianie nie ma instalacji elektrycznych. Obserwując trendy panujące w aranżacji wnętrz, można uznać, że półki ścienne są ich nieodłącznym elementem. Prócz praktycznych funkcji jakie pełnią, są dopełnieniem stylu wnętrza, podkreślając oryginalny charakter mieszkania.