Półka i jej rola w mieszkaniu

Półki zasługują na miano mebli wyjątkowych, potrafią bowiem zachwycić nie tylko charakterystyczną dla siebie prostotą, ale także trudną do przecenienia uniwersalnością. Typowa jest dla nich dość nieskomplikowana forma, nie ma więc takiego wnętrza, do którego by nie mogły być dopasowane. Co ważne, nawet najskromniejsze rozwiązanie tego typu może okazać się wyjątkowo efektowną dekoracją zwłaszcza, jeśli jest odpowiednio zaaranżowane.

Półki to także przyjemna lekkość i szansa nie tylko na ocieplenie wnętrza, ale i na nadanie mu domowego klimatu. Jeśli szukamy jej korzeni musimy wspomnieć o etażerkach, z którymi od drugiej połowy osiemnastego wieku mamy do czynienia we Francji. Należy zresztą przyznać, że smukły mebel dość szybko pojawił się na ziemiach polskich, gdzie szybko zaczęto go wykorzystać nie tylko po to, aby umieszczać na nim książki, ale i po to, aby eksponować wartościowe przedmioty. Początkowo etażerki miały przynajmniej po kilka kondygnacji, z czasem jednak przeobraziły się w dość proste półki wiszące. Ich forma stała się bardziej oszczędna i funkcjonalna, funkcja mebla nie zmieniła się jednak. Gdy odwiedzamy współczesny dom nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że nadal można w nim spotkać półki wiszące wykonane z drewna. Często pojawiają się w kolorze naturalnego wnętrza, choć nie jest to reguła, od której nie ma wyjątków. Warto zresztą wspomnieć o tym, że drewniana półka jest wyjątkowo uniwersalna, nie trzeba więc wiele wysiłku, jeśli chce się ją wkomponować w jakiś inny styl. Okazuje się zresztą, że już od dawna nie musi być zbudowana wyłącznie z drewna, można bowiem użyć w tym celu także metali kolorowych, szkła, a nawet tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza meble plastikowe, które, ze względu na ich lekkość, można układać na ścianie na wiele sposobów. Od niedawna w modzie jest również niska półka stojąca, która sprawdza się zwłaszcza w tych domach, w których zawsze jest za dużo gazet i innych drobiazgów. Ciekawym rozwiązaniem jest też półka w formie biurkowej pojawiająca się w gabinecie, znakomicie nadaje się bowiem do tego, aby postawić na niej monitor. Nie ma zresztą pomieszczenia, w którym zabrakłoby dla nich miejsca. Poszukując innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie stwarza półka modułowa, bez wątpienia bowiem nie są one małe. Tylko od nas zależy, czy jest to półka stojąca, czy też wisząca, nie ma przy tym znaczenia, z jakiego materiału jest wykonana.

Nie można nie docenić tego, że półki modułowe przywodzą na myśl barwną układankę, mogą bowiem składać się zarówno z jednego, jak i z kilkunastu modułów. Pozwala to na dowolną zmianę jej konfiguracji, nie ma przy tym znaczenia, czy zmianę taką wymusza potrzeba, czy też dyktuje nasz nastrój. I choć wydaje się to zaprzeczeniem, mówiąc o półce modułowej mamy do czynienia z meblem o stosunkowo nieskomplikowanym kształcie, a więc takim, który sprawdza się w odniesieniu do licznych aranżacji wnętrz. Moduły mogą być zresztą wyposażone w oświetlenie LED, półka bez trudu zmienia się więc ze zwykłego mebla w ekspozycję, która intryguje.