Regały na książki

Nie ma chyba takiej osoby, która nie marzyłaby o posiadaniu własnej biblioteczki. Wydawałoby się właściciele małych metraży, mający ograniczoną przestrzeń mieszkalną, nie mogą sobie pozwolić na zagospodarowanie tak cennego miejsca na prowizoryczną czytelnię. Nic bardziej mylnego, aranżacje biblioteczki ułatwią półki i regały na książki.

Półki wiszące są wspaniałą alternatywą dla urządzenia nowoczesnego, abstrakcyjnego wnętrza. Na rynku dostępne są zestawy półek ściennych, składających się z elementów, które możemy zainstalować według indywidualnego wyobrażenia. Poszczególne części połączą się w integralną całość, tworząc oryginalną kompozycję. Jeśli chodzi o regał, to producenci wyodrębnili jego dwa rodzaje. Mianowicie, dostosowany do potrzeb użytkowników regał modułowy oraz w formie zabudowy meblowej, która pomaga oszczędnie zagospodarować przestrzeń. Jeśli zależy nam nie tylko na wyeksponowaniu zbiorów książkowych, ale także na uporządkowanym przechowywaniu ważnych akt i dokumentów warto zainwestować w regał wyposażony w szuflady czy też szafki. Dotychczas regały wykonane były z solidnego drewna, ostatnimi czasy odchodzi się od tradycyjnych wersji tego typu mebli. Nowoczesne wnętrza wymagają odrobinę oryginalności, stąd pomysł na wykonywanie regałów z tworzyw sztucznych, hartowanego szkła, a nawet stali. Regał musi pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, jednak jeśli chodzi o kolor, tu nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Co ciekawe regał nie musi mieć takiego samego odcienia jak reszta mebli. Ważne jest by zestawione ze sobą kolory nie gryzły się. Taka kompozycja sprawi, że pomieszczenie przestanie być nudne, zyska na oryginalności. Należy pamiętać o tym, że regał ma być przede wszystkim ergonomiczny i funkcjonalny. Jest to szczególnie ważne dla osób które dysponują małym metrażem. Należy bardzo uważać, by dodatkowo jej nie pomniejszyć. Tu bardzo pomocne wydaje się być wykorzystanie ścianki działowej.

Regały na książki, należą do masywnych mebli, niekiedy ciężko zminimalizować wykorzystanie przestrzeni. Istnieją jednak sposoby, by optycznie powiększyć pokój. Idealnie sprawdzą się wnęki z lustrem lub zestawienie regału z kontrastującymi, żywymi kolorami, które dzięki wrażeniu optycznemu, pokój stanie się zdecydowanie większy niż jakim jest w rzeczywistości. Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, to bez obaw możemy zainwestować w regał, ponieważ nie dość, że to bardzo reprezentacyjny mebel, to w dodatku bardzo przydatny, dla tych którzy pragną odrobiny ciszy charakterystycznej dla domowej czytelni,a efekt wizualny dopełni prawidłowe oświetlenie tego miejsca.