Półki wiszące do sypialni

Półka wisząca w sypialni jest elementem użytkowym. Dobry styl jej nie zaszkodzi, ale najważniejsze są solidność i ergonomia. Te wytyczne spełnia podejście minimalistyczne do tworzenia wiszących półek czy stolików nocnych w sypialniach. Wielką zaletą minimalizmu jest możliwość uzyskania dużej ilości wolnej przestrzeni. Dobrze to widać, gdy klasyczny stolik nocny zamieni się na półkę wiszącą zaraz obok łóżka w jego miejscu.

Równie dobrze można wykorzystać ścianę za łóżkiem. Jest to duże pole do popisu, ponieważ półki mogą być układane w odpowiednich relacjach z łóżkiem, czyli mogą stanowić dla niego uzupełnienie lub dokładnie na odwrót – stanowić dla niego kontrast. W ujęciu minimalistycznym do wystroju sypialni stolik nocny jest w zasadzie koniecznością, ale wcale nie musi być to stolik klasyczny. Jego podwieszenie sprawi, że cała aranżacja zyska na lekkości, a do tego stanie się dużo ciekawsza. Jeśli to tylko możliwe, warto pomyśleć o zintegrowaniu podwieszanych elementów bezpośrednio z ramą łóżka, co na pewno nie jest jak na razie często spotykanym rozwiązaniem, ale meble od początku wybierane ze względu na swój minimalizm sprawują się w takim ujęciu zaskakująco dobrze. Na cały problem odpowiedniej szafki czy stolika można spojrzeć także od drugiej strony, czyli postawić na pierwszym miejscu kwestie użytkowe. W zależności od tego, w jaki sposób będziemy potem ze stolika/półki korzystać, możemy zdecydować się na połączenie go w sposób zupełnie bezceremonialny ze stelażem łóżka, poniekąd zamarkować jego połączenie z zagłówkiem, lub stworzyć półkę znajdującą się bezpośrednio na ścianie bez kontaktu z łóżkiem. Wszystkie te rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce, w kwestii prezencji można nadać im niemal tych samych cech, a jedynym realnie różniącym je elementem jest to, gdzie są nam naprawdę potrzebne. Co ciekawe, takie postawienie, a właściciel powieszenie sprawy bardzo ułatwia czyszczenie pomieszczenia, bo nic nie stoi na ziemi i nie przeszkadza. Na marginesie można jeszcze wspomnieć o kwestii oświetlenia sypialni. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, ale na miano zdecydowanie najmodniejszych zasługują opcja skrajnie minimalistyczna i sufitowa.

Pierwsza z nich oznacza umieszczenie małych źródeł światła na podwieszonych przez nas meblach, a w drugiej opcji światło umieszczane jest tam, gdzie byśmy tego się spodziewali przy lampce stojącej na stoliku nocnym, ale technicznie rzecz biorąc lampa będzie zawieszona na suficie. Daje to niesamowite możliwości aranżacyjne i nierzadko skutkuje naprawdę piorunującym efektem zmieniającym całe wnętrze.