W poszukiwaniu idealnego stołu

Stół nie bez przyczyny zaliczany jest do tych elementów składających się na wyposażenie wnętrza, bez których nie można się obejść. W każdym domu znajduje się w co najmniej jednym egzemplarzu, w kuchni zaś jest niezbędny nie tylko dlatego, że można przy nim jeść, ale także z uwagi na funkcje, jakie pełni wtedy, gdy chcemy przygotowywać na nim posiłki.

Niestety, gdy mieszkanie znajduje się w bloku, a do tego charakteryzuje się tym, że zostało wyposażone jedynie w niewielką kuchnię, niejednokrotnie okazuje się, że wstawienie stołu nie jest w nim możliwe ze względu na brak miejsca. Oczywiście, w ciągu tygodnia okazja do jedzenia wspólnych posiłków zdarza się niezwykle rzadko, wcale nie umniejsza to jednak straty. Jeśli w domu znajdują się dwie lub trzy osoby, można pomyśleć o namiastce stołu, stolik w kuchni przydaje się jednak nawet wtedy, gdy w mieszkaniu przewiduje się obecność klasycznej jadalni. Jest to logiczne, gdy weźmie się pod uwagę to, że na jadalnianym stole zazwyczaj znajduje się piękny obrus, a jego utrzymanie w czystości przy spożywanych codziennie posiłkach mogłoby okazać się co najmniej problematyczne. Analizując stoły z uwagi na ich funkcjonalność nie można nie zgodzić się z tym, że na szczególną uwagę zasługują te, które są prostokątne oraz kwadratowe. Oczywiście, brak kantów sprawia, że stoły owalne i okrągłe są uważane za bardziej bezpieczne, nie można jednak zaprzeczyć temu, że wymagają o wiele więcej miejsca. Nie można przy tym umieszczać ich przy ścianie, co często jest jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania, gdy mamy do czynienia z niewielkim mieszkaniem. Wielkość niektórych mieszkań sprawia, że nie można nawet marzyć o jadalni. W takim przypadku ciekawym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w stół rozkładany, bez problemu można go bowiem przenieść do pokoju.

Jeśli jednak nawet najmniejszy stół stanowi problem z powodu braku miejsca, warto pomyśleć o blacie przymocowanym do ściany. Rozkładać można go jedynie na czas posiłków, a jego złożenie zawsze gwarantuje znacznie więcej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są też stoły, pod których blatem umieszczono szuflady. Rozwiązania takie z wolna odchodzą w zapomnienie, a przecież pozwalają na zaoszczędzenie miejsca sprawdzając się znakomicie, gdy pojawia się konieczność schowania sztućców.